• تماس با ایداکو       اینستاگرام ایداکو تلگرام ایداکو

واردات خودرو

بر اساس آیین نامه ای که از سوی وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن منتشر شده، اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند سالی یک دستگاه خودرو وارد کنند مشروط بر آنکه دارای استاندارد یورو دو بوده ، در کشورهای اروپایی شماره گذاری شده باشد و بیش از یک سال از زمان ساخت آن نگذشته باشد.

بر اساس این آیین نامه، واردات خودرو از 15 کارخانه بزرگ خودروسازی جهان مجاز است که شرکت تویوتا، بی ام و ، بنز، نیسان، پورشه، میتوبیشی، هیوندا، فورد، جی ام، پژو، مزدا، رنو و سیتروئن از آن جمله اند.در مصوبات دولت این موارد را برای واردات خودرو لازم دانسته است شرط اصلی واردات خودرو خارجی از سوی واردکنندگان عمده، ایجاد نمایندگی خدمات پس از فروش ذکر شده است.در ضوابط واردات خودرو، واردکنندگان موظفند از موسسه استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بازرگانی مجوز دریافت کنند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران در گزارشی تحلیلی به وضعیت واردات خودرو در ایران پرداخته است که این گزارش بر اساس ماده یک آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو،واردات خودرو منوط به وجود نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران است که تعیین ضوابط مربوط به تایید نمایندگی ها و نظارت بر فعالیت آنها بر عهده وزارت بازرگانی است همچنین تنظیم و نظارت بر این ضوابط باید با هماهنگی و همکاری وزارت صنایع و معادن صورت پذیرد.

ماده 2 این آیین نامه نیز شرکت های وارد کننده خودرو را ملزم کرد هنگام ثبت سفارش در وزارت بازرگانی متعهد گردند ضوابط خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی موضوع ماده یک و همچنین الزامات مواد 3، 4 و 5 این آیین نامه را رعایت کند.

بر اساس ماده 3 باید خودروهای وارداتی از نظر آلایندگی های محیط زیست با استانداردهای مورد تصویب هیات وزیران و شورای عالی حفاظت محیط زیست انطباق داشته باشد.مسئولیت نظارت بر این امر به عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

ماده 4 این آیین نامه نیز ملزم کزده است خودروهای وارداتی از نظر استاندارهای ایمنی و کیفیت باید با استانداردهای اجباری کشور انطباق داشته و مسئولیت نظارت بر آن بر عهده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

به گزارش روابط عمومی گمرک، آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو در تاریخ یکم تیر ماه 1382 به استناد اصل یکصدو سی و هشتم قانون اساسی به تصویب هیات وزیران رسید و آیین نامه اجرایی ان در 11 ماده از تیر ماه 82 به گمرک ایران جهت اجرا ابلاغ شد.

یک دستگاه خودرو به صورت بدون انتقال ارز و بدون داشتن کارت بازرگانی و به منظور مصرف شخصی به نام ایرانیانی که دارای اهلیت قانونی می باشند برای یک بار با رعایت سایر مقررات قابل ثبت سفارش می باشد. اشخاص جهت واردات خودرو به منظور مصرف شخصی ابتدا می بایست مجوز وزارت بازرگانی را اخذ کند.

اشخاص فوق فقط اجازه واردات خودرو هایی را دارند که گواهی های چهارگانه شامل مجوز نمایندگی خدمات پس از فروش در ایران ، استاندارد محیط زیست، ایمنی و کیفیت موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت این خودروها قبلا از سوی نمایندگی شرکتهای سازنده اخذ شده باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده برای ورود یک دستگاه خودرو داشتن کارت بازرگانی ضرورت ندارد اما واردات بیش از یک دستگاه خودرو، تجاری محسوب شده و فقط از طریق ثبت سفارش، ارائه کارت بازرگانی معتبر و از طریق گشایش اعتبار اسنادی (LC) و یا واردات در مقابل صادرات امکان پذیر است.